Współpraca z Kliniką Urologii w Madrycie

Lek. Paweł Szyperski jest w trakcie 5. roku specjalizacji w dziedzinie Urologii w Katedrze i Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela. Cały miesiąc listopad spędził na stażu w Madrycie w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego La Zarzuela. Zapraszamy do przeczytania jego relacji z tego wyjazdu.

Podczas pobytu w Madrycie miałem możliwość doskonalenia dotychczasowych umiejętności z zakresu operacji z wykorzystaniem systemu robotowego da Vinci. Staż odbywałem pod nadzorem uznanego specjalisty urologa FEBU, profesora Ignacio Moncada Iribarren, Kierownika Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego La Zarzuela. Prof. Moncada należy do grona najbardziej doświadczonych autorytetów urologicznych m. in. w dziedzinie robotyki. Jest osobą znaną i szeroko poważaną na arenie międzynarodowej. Autor licznych publikacji, zdobywca wielu nagród, członek zarządu ESGURS, EMA, ESHA, ESU, AESS, członek Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU) i Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA). Należy do liderów nie tylko w dziedzinie urologii robotycznej, ale także rekonstrukcyjnej i seksualnej w Hiszpanii oraz Europie. Ostatnio został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody w zakresie urologii seksualnej na świecie – ESSM Career Award 2024.

Staż umożliwił mi konfrontację wiedzy teoretycznej oraz praktycznej zdobytej w Klinice Urologii naszego Szpitala z prestiżowym ośrodkiem Urologicznym La Zarzuela w Madrycie. Dzięki życzliwości profesora Moncady brałem czynny udział w zabiegach robotycznych z użyciem systemu da Vinci: prostatektomii radykalnej, adenomektomii, cystektomii czy NSS (usunięcie guza nerki z zaoszczędzeniem narządu). Pod okiem doświadczonych specjalistów doskonaliłem swoje umiejętności z obsługi systemu robotowego, uczyłem się kluczowych niuansów operacji robotowych. Miałem również okazję samodzielnie wykonywać zabiegi krok po kroku pod nadzorem prof. Moncady. 

Staż był także dla mnie okazją do zapoznania się z innymi (niż da Vinci) systemami robotycznymi. Uczestniczyłem w zabiegach z wykorzystaniem systemów: Hugo firmy Medtronic oraz Versius firmy CMR Surgical, poznając różnice w obsłudze i użytkowaniu tych urządzeń. Z uwagi na to, że Madryt to ważny ośrodek urologiczny na mapie Europy, miałem szansę uczestnictwa w zabiegach urologicznych w innych szpitalach w tym mieście. Poza Szpitalem La Zarzuela udało się nawiązać kontakt i współpracę z takimi ośrodkami jak Szpital Ramon y Cajal, Szpital Uniwersytecki HM Sanchinarro, czy LYX Institution. 

Poza nauką operacji z wykorzystaniem systemu robotowego da Vinci, doskonaliłem umiejętności w zakresie urologii endoskopowej, rekonstrukcyjnej uczestnicząc czynnie w  operacjach pod okiem wiodących w tych dziedzinach urologów: profesora Javier Romero Otero, dr Enrique Lledó García, dr Agustín Fraile Poblador, dr David Subirá Ríos, czy dr Juan Ignacio Martínez Salamanca. 

Nabyte doświadczenie i uzyskaną wiedzę pragnę wykorzystać dla dalszego rozwoju naszej Kliniki. Ponadto nawiązałem porozumienie dotyczące współpracy między Kliniką Urologii Szpitala im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy z Kliniką Urologii w Madrycie, w zakresie współuczestnictwa w wielośrodkowych, międzynarodowych badaniach naukowych. 

Profesor Ignacio Moncada Iribarren przyjął zaproszenie odwiedzenia Kliniki Urologii w Bydgoszczy. W styczniu 2024 r. będziemy mieli szansę gościć w naszym Szpitalu Pana Profesora. W trakcie pobytu zaplanowano nie tylko spotkania naukowe i wykłady, ale również profesor Moncada osobiście przeprowadzi dwa pokazowe zabiegi robotowe z zakresu urologii onkologicznej. 

lek. Paweł Szyperski