TURP – operacja przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego.
Kwalifikacja do zabiegu
Po przeprowadzonych badaniach stwierdzono u Pana łagodny rozrost gruczołu krokowego (prostaty) wymagający leczenia operacyjnego – elekroresekcji przezcewkowej (TURP), polegającej na usunięciu części gruczołu, stanowiącej przeszkodę w oddawaniu moczu i powodującej zgłaszane przez Pana dolegliwości.
Przebieg zabiegu
W znieczuleniu (najczęściej podpajęczym) przez cewkę zostanie wprowadzony przyrząd zwany resektoskopem, za pomocą którego będziemy wycinać zmieniono chorobowo tkanki, zostaną one następnie usunięte z pęcherza i przesłane do badania mikroskopowego.
Po zabiegu w pęcherzu pozostawia się cewnik na okres kilku dni, a po jego usunięciu może Pan odczuwać ból, pieczenie i okresowe popuszczanie moczu. Są to stany przejściowe.
Powikłania
Po zabiegu może mieć miejsce „zjawisko” wytrysku wczesnego polegające na wydalaniu nasienia do pęcherza moczowego skąd wydostaje się ono przy pierwszym jego opróżnieniu. W niektórych przypadkach mogą wystąpić powikłania takie jak: zakażenie, krwotok, „zespół poresekcyjny”, zwężenie cewki moczowej, uszkodzenie pęcherza, uszkodzenie odbytnicy, nietrzymanie moczu, zaburzenia wzwodu prącia czy też nawrót choroby. Część z wymienionych komplikacji może wymagać ponownego zabiegu operacyjnego lub operacji otwartej.
Przedstawione tu informacje mają służyć zrozumieniu przez Pana podejmowanych przez personel medyczny czynności w celu poprawy Pana zdrowia.