Szkoła Laparoskopowa

Szkoła Laparoskopowa

KURS PRAKTYCZNY – OLSZTYN

  1. Operacje laparoskopowe żywych zwierząt.
  2. Praca na trainerach.
  3. Podstawy teoretyczne operacji laparoskopowych.

Prowadzenie: Zespół Oddziału Urologii Laparoskopowej Ogólnej i Onkologicznej, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
Miejsce kursu: Katedra Chirurgii i Rentgenologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ul. Oczapowskiego 14, 10-718 Olsztyn.

Zgłoszenie: endourologia@biziel.pl

WARSZTATY

TURP – Kurs Praktyczny. Diagnostyka i leczenie łagodnego rozrostu stercza.
  1. Transmisja live zabiegów TURP, TUIP, Laserowej ablacji.
  2. Praca na trainerach: samodzielne wykonanie zabiegu TURP.
  3. Podstawy teoretyczne: diagnostyka i leczenie BPH.
Nietrzymanie moczu – Kurs praktyczny
  1. Transmisja live zabiegów typu sling: TVT, TOT, lap. Burch,
  2. Praca na trainerach.
  3. Podstawy urodynamiki, interpretacja wyników i kwalifikacja do leczenia.
Laparoskopowa radykalna prostatektomia.
  1. Transmisja live zabiegów:
    • laparoskopowa radykalna prostatektomia cT1c z oszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych.
    • laparoskopowa radykalna prostatektomia cT2 z oszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych.
    • laparoskopowa radykalna prostatektomia cT3 z rozszerzoną limfadenektomią miedniczą
  2. Praca na trainerach.
  3. Podstawy teoretyczne laparoskopowej radykalnej prostatektomii.

Prowadzenie: Zespół Oddziału Urologii Laparoskopowej Ogólnej i Onkologicznej, Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
Miejsce kursu: EMTC – European Medical Training Center, Szpital Świętego Łukasza w Bydgoszczy: ul. BBON 10a, Bydgoszcz

Zgłoszenie: endourologia@biziel.pl

Historia Szkolenia Laparoskopowego w Bydgoszczy 1996-2016

Pierwsze urologiczne warsztaty laparoskopowe z transmisja live operacji odbyły się w roku 1966 w Bydgoszczy. Podczas warsztatów asystenci zespołu Oddziału Urologii z Bydgoszczy oraz wybitni urolodzy z czołowych ośrodków urologicznych na świecie przeprowadzili pionierskie operacje laparoskopowe, transmitowane live do sali konferencyjnej. Do tej pory zaproszonymi gośćmi, operatorami byli: prof. Stefan Loening, prof. Dirk Fahlenkamp, dr med. Ingolf Turk, dr med. Serdar Doeger z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Prof. Jay Bishoff z Uniwersytetu Johns Hopkins w Baltimore, USA. Prof. Jens Uwe Stoltzenburg z Uniwersytetu w Lipsku. Prof. Claude Abbou ze Szpitala Henri Mondor Hospital, Creteil, Francja.

W roku 2000 zespół Oddziału Urologii stworzył szkołę laparoskopii pod nazwą „Bydgoskie Warsztaty Endoskopowe”. Celem projektu było opracowania i wdrożenie systemu nauczania laparoskopii w Polsce. Program zapoczątkowany w 2000 roku jest kontynuowany nieprzerwanie do dnia dzisiejszego, obchodząc w roku 2015 piętnastolecie istnienia. Nie ma obecnie w Polsce zespołu laparoskopowego, którego członkowie nie odbyliby szkolenia w Bydgoszczy. Ideą szkolenia było opracowanie praktycznego kursu, który umożliwi nie tylko zapoznanie się z wiedzą teoretyczną ale również samodzielne wykonanie pierwszych operacji laparoskopowych. Programy poszczególnych kursów obejmuje operacje pracę na trainerach, transmisja live wybranych operacji laparoskopowych oraz operacje żywych zwierząt. Instruktorami są doświadczeni laparoskopiści, z zespołu Oddziału Urologii Laparoskopowej, Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Sukces kursów laparoskopowych umożliwił opracowanie nowatorskiego schematu szkolenia dotyczącego endoskopowego leczenia łagodnego rozrostu stercza TURP, kamicy układu moczowego PCNL i URS, nietrzymania moczu. Kursy praktyczne obejmują transmisje live operacji, prace na specjalnie przygotowanych trainerach własnej konstrukcji.

Obecni kursy odbywają się na bazie: Oddziału Urologii Laparoskopowej, Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Katedrę Chirurgii i Rentgenologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. EMTC European Medical Training Center, Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy.

Niedawno, dzięki nowym możliwościom, udało się poszerzyć zakres szkolenia. Na terenie szpitala uruchomiona została pracownia wyposażona w trenażery do ćwiczeń laparoskopowych. Dzięki tym urządzeniom młodzi lekarze mogą podejmować próby samodzielnego powtórzenia niektórych elementów obserwowanych wcześniej zabiegów.

Zestawy videoskopowe do trenażerów zostały udostępnione przez Firmę Storz natomiast same trenażery oraz przygotowane modele do ćwiczeń zostały wyprodukowane w Bydgoszczy, w oparciu o pomysł zespołu Oddziału Urologii. Pracujący w naszym Szpitalu urolodzy opracowali również specjalne programy szkoleniowe, które mają przyspieszyć opanowanie trudnej techniki operacyjnej jaką jest laparoskopia.

Galeria

pl_PL