Prostata

Prostata

Biziel_Urologia_Prostata_01

Informacja medyczna dotycząca prostaty.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz jest nieparzystym gruczołem umieszczonym pod pęcherzem moczowym. Przez środek gruczołu jak przez tunel przebiega cewka moczowa. Przez cewkę, mocz wypływa z pęcherza na zewnątrz organizmu. U mężczyzn w średnim wieku, na skutek gry hormonalnej oraz dotychczas nie wyjaśnianych przyczyn dochodzi do przerostu prostaty. Prostata przez zwiększanie swojej masy zaciska cewkę moczową, pojawiają się trudności w oddawaniu moczu. aż do całkowitego zatrzymania moczu.

Najgroźniejszą jednak chorobą prostaty jest rak, będący obecnie trzecią co do częstości przyczyną zgonu z powodu nowotworów u mężczyzn. Rak prostaty w początkowym stadium swojego rozwoju nie daje żadnych objawów. Dopiero zaawansowany nowotwór lub jego przerzuty mogą dawać objawy świadczące o chorobie ale w tym stadium jest już zbyt późno na radykalne leczenie.

Najnowsze odkrycia pozwalają rozpoznawać choroby gruczołu krokowego badając krew mężczyzn. Oznaczenie poziomu Specyficznego Antygenu Sterczowego (PSA) , we krwi badanego pozwala ocenić stan jego gruczołu krokowego i w wielu wypadkach z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać chorobę nowotworową.

Najnowsze odkrycia pozwalają podejrzewać choroby gruczołu krokowego na podstawie badania krwi u mężczyzn.

Dr n. med. Piotr Jarzemski
Ordynator Oddziału Urologii

pl_PL